نشست فرهنگی تربیتی نقش امام راحل در همگرایی جهان اسلام

 

آیت الله محمدعلی تسخیری روز چهارشنبه در «نشست فرهنگی تربیتی نقش امام راحل در همگرایی جهان اسلام» در دانشگاه مجازی المصطفی(ص) در قم افزود: در حال حاضر نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی با رهبری حکیمانه خویش، پشتیبان انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن هستند.

وی ادامه داد: اندیشه های امام خمینی(ره) با پیروزی انقلاب اسلامی بر قلب مسلمانان جهان تاثیر گذاشت که نیازمند مطالعه و تبیین آثار و ابعاد مختلف صدور انقلاب به جهان اسلام هستیم. در واقع ابعاد مختلف شخصیتی امام خمینی از جمله بعد عرفانی، عقلی، علمی، اصولی، فقهی و اجتماعی بر بیداری اسلامی در جهان تاثیر بسزایی گذاشت.

 آیت الله تسخیری افزود: امام راحل همگرایی و وحدت اسلامی را برای رسیدن به بیداری اسلامی مورد تاکید قرار دادند، از این رو یک ملت برای رسیدن به این بیداری باید با حذف منطق شکست، با برنامه ریزی دقیق از مرحله عاطفی به مرحله بیداری و آزادی برسد.

 رئیس شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر تاثیر اسلام و شعائر آن در جهان که باعث شده است زنان و مردان به اخلاق اسلامی و حجاب و عفاف که یکی از مولفه های دین اسلام است، پایبند شوند ادامه داد: امام خمینی(ره) معتقد بودند که یک ملت می تواند با استقلال به اهداف خویش دست پیدا کند، در همین راستا در مرحله اول باید مسلمانان قدرت های مادی و معنوی خویش را بشناسند.

وی با بیان این که در جهان اقبال عجیبی برای شناخت اسلام به وجود آمده است گفت: این امر یکی از مظاهر بیداری اسلامی است به گونه ای که شاهد ترجمه کتاب های مختلف دین اسلام و تشییع در جهان هستیم.

 وی با اشاره به این که تقریب مذاهب مقدمه وحدت اسلامی است گفت: باید مشترکات مذاهب مختلف شناسایی شود و بر اساس آن گفتمان صورت گیرد تا با همکاری سایر مذاهب اجرای برنامه های اسلامی تقویت شود. در واقع گفتمان منطقی بر قلب ها و افکار تاثیر ویژه ای می گذارد و آزادی خواهی و اسلام شناسی را در جهان دوچندان می کند.

 ** دبیر نشست فرهنگی تربیتی نقش امام راحل در همگرایی جهان اسلام نیز در سخنانی با توجه به این که دین اسلام جنبه فکری و بیداری دارد گفت: سیره امامان معصوم و قرآن کریم، الگوی کاملی برای همه ملت هاست. پیامبر اسلام(ره) متعلق به قرن ها پیش هستند، این در حالی است که دین اسلام روز به روز در حال رشد در جوامع مختلف می باشد.

حجت الاسلام محمد صادق ابراهیمی به نقش امام راحل در تفکر جهان اسلام اشاره کرد و گفت: امام بر نقش مردم و حمایت های آن نسبت به سایر مسائل در شکل گیری و پیروزی انقلاب ها تاکید ویژه ای داشتند، از این رو افکار و اندیشه های امام راحل در ایستادگی کشورهای منطقه مشهود است.

 وی با تاکید بر الگو بودن انقلاب اسلامی بر سایر ملت ها گفت: دستاوردهای 39 ساله انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی باعث امیدواری جهان اسلام شده تا حکومت الهی و مردم سالاری دینی در جامعه تحقق پیدا کند.

 ** رئیس دانشگاه مجازی المصطفی نیز در این نشست، از تحصیل هفت هزار و 300 دانشجو از 100 نقطه جهان در این دانشگاه خبر داد و گفت: این دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به هفت زبان زنده دنیا، علوم اسلامی و انسانی را فرا می گیرند. از این تعداد، 2 هزار و 300 تن زبان فارسی را فرا می گیرند ضمن این که دوره های مجازی آموزش زبان های عربی و انگلیسی نیز با استقبال دانشجویان مواجه شده است.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی حسینی ادامه داد: این دانشگاه با بهره برداری از فناوری های نوین در فضای مجازی، به باز تولید، تبیین و نشر و ترویج اسلام ناب محمدی(ص) پرداخته است تا جهان را با معارف اسلام و قرآن کریم آشنا سازد.

 وی، قرآن و حدیث، مطالعات اسلامی، فقه و حقوق، اخلاق و تربیت اسلامی، فلسفه و کلام، زبان و ادبیات را از جمله دانشکده های این دانشگاه برشمرد.

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

چت آنلاین

x

عضویت در خبرنامه