معاونت پژوهش

پژوهش

 معاونت پژوهشی و تولید، از مجموعه معاونت­های دانشگاه مجازی است که به مدیریت و پیگیری امور پژوهشی می­پردازد.

معاونت پژوهش در راستای اهداف کلان جامعه المصطفی، و همچنین تحقق آموزش پژوهش محور؛ اقدام به تولید محتوای علمی  می نماید که فعالیت های ذیل را پی گیری می نماید:

  1. تولید محتوا

محتوای آموزشی و پژوهشی رشته­های مختلف دانشگاه با توجه به تنوع زبانی در این بخش تولید می شود؛ تولیدات محتوایی، دو بخش بلندمدت و کوتاه­مدت  را شامل می شود. محتوای آموزشی رشته ها، پیش از ارایه به دانشجو، سه گام اصلی را طی می کند:

الف. تولید متنی

به منظور ارائه محتوای آموزشی فاخر به دانش­پژوهان، متن آموزشی توسط گروه های علمی به صورت تألیف، تدوین، تلخیص، و یا ترجمه با بهره گیری از اساتید و کارشناسان خبره علمی در حوزه­های علوم مرتبط، تهیه می گردد.

 

ب. تولید رسانه

در راستای ارائه هرچه بهتر و جذاب تر محتوای آموزشی پژوهشی و همچنین غنی تر نمودن  آن اساتید به تدریس متون آموزشی در استودیو های دانشگاه می پردازند و نهایتا پس از پردازش های لازم در اختیار دانش پژوهان قرار می گیرد.

 

 ج. تولید فنی

پس از آماده­سازی محتوای متنی و تکمیل جلسات تدریس، محتوا با استفاده از آخرین دستاوردهای حوزه فناوری آموزشی در قالب های گوناگون تولید و به دانش­پژوهان عرضه می­شود.

  1. محصولات منتشره:

 

از جمله مشخصه­های نظام تولید علم، ارائه آخرین دستاوردها و یافته­های علمی- پژوهشی است. بر این اساس، معاونت پژوهشی دانشگاه مجازی تلاش می­کند بخشی از فعالیت­های خود را به این عرصه اختصاص دهد. در این خصوص می توان به مجموعه کتب و مقالاتی اشاره کرده که با همکاری گروه های علمی دانشگاه در سه حوزه تألیف، تدوین و ترجمه­ منتشر شده اند.

 

  1. نشریات و مجلات

Pure Life به عنوان اولین نشریه دانشگاه با ویژگی متمایز چند زبانه بودن، به صورت فصلنامه­ای و در زمینه مطالعات اسلامی و موضوعات مرتبط با سبک زندگی اسلامی به چاپ مقاله­های علمی دانش­پژوهان دانشگاه و سایر پژوهش­گران می پردازد.

این نشریه به زبان­های فارسی، عربی، اردو، آذری، انگلیسی و فرانسه  منتشر شده است که در سامانه نشریات المصطفی موجود می باشد.

برای مشاهده شماره های منتشر شده Pure Life و سایر نشریات جامعة المصطفی (ص) به سامانه جامع نشریات المصطفی (ص) مراجعه نمایید.

 

  1. بخش نشست ها، وبینار ها و کارگاه ها

در راستای ارتقای سطح دانش و مهارت های پژوهشی دانش پژوهان و اساتید دانشگاه، دوره ها و کارگاه­های تخصصی پژوهشی برنامه‌ریزی و اجرا می گردد. معاونت پژوهشی و تولید، دوره‌های متعددی را به زبان­های مختلف برگزار کرده است و آرشیو آن برای استفاده دانش‌ پژوهان در دسترس می باشد.

 

  1. انجمن های علمی

به منظور تعمیق فعالیت­های علمی دانش­پژوهان دانشگاه، تشکیل و توسعه فعالیت­های دانشجویی در قالب انجمن­های علمی در دستور کار معاونت پژوهش قرار گرفته است. در این راستا انجمن های علمی زیر تأسیس شده‌اند 

جهت اطلاع از چگونگی تاسیس، آشنایی، عضویت و همکاری با انجمن های موجود به لینک زیر مراجعه گردد:

 

  1. کتابخانه دیجیتال

از الزامات انجام فعالیت های پژوهشی و آموزشی کارآمد، دسترسی  به کتاب، مقاله و پایان‌نامه­های علمی می باشد. به همین منظور، کتابخانه دیجیتال المصطفی(ص) با هدف دسترسی آسان و کم هزینه به منابع آموزشی و پژوهشی و همچنین تأمین نیاز مخاطبان راه‌اندازی شده است.

 

  1. همکاری های علمی (امکان، نحوه درخواست...)

برای انجام همکاری علمی با دانشگاه مجازی یا ارسال مقالات خود به نشریات دانشگاه از طریق ایمیل زیر ارتباط گیری نمایید:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

  1. برگزاری کنفرانس ، همایش، و کرسی های نظریه پردازی

برگزاری یا همکاری در همایش­های ملی، منطقه­ای و بین­المللی و نیز کرسی­های نظریه‌پردازی از جمله راهبردهای دانشگاه در حوزه بین­الملل است، که به منظور بسط و تعمیق مباحث علمی، گفتمان­سازی علمی، گفتگوی ادیان و مذاهب، مدنظر قرار گرفته است. برگزاری همایش بین المللی ظرفیت شناسی وتأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقای آموزش‌های دینی (به هفت زبان) و مشارکت در همایش های "جشنواره شیخ طوسی"،  "مناسبات علوم انسانی وتمدن اسلامی" و "واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان" از جمله برنامه های دانشگاه می باشد.

 

  1. مسابقات علمی و پژوهشی

ایجاد انگیزه و ترغیب دانش­پژوهان برای انجام فعالیت­های علمی و پژوهشی،‌ از اهم فعالیت­های پژوهشی دانشگاه به شمار می­رود. تاکنون ده ها مسابقه علمی اعم از کتاب­خوانی، گزارش ­نویسی کتاب، طرح پژوهشی، مقاله ­نویسی و نقد تولیدات علمی به زبان­ های فارسی‌، عربی، انگلیسی، اردو و آذری به همت معاونت پژوهش در دانشگاه برگزار شده یا در حال اجرا می‌باشد.

ب. پرسمان [آزاد] دینی

با توجه به فعالیت دانشگاه در حوزه بین­ الملل، پاسخ به پرسش­های دانشجویان از جمله رسالت های دانشگاه می باشد و در این راستا پل ارتباطی میان دانش پژوهان، استادان و کارشناسان برقرار گردیده است تا امکان پاسخگویی به سوالات به زبان­های مختلف وجود داشته باشد. 

 

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی