نشست تربیتی بررسی جایگاه و حقوق زن در اسلام

نشست تربیتی بررسی جایگاه و حقوق زن در اسلام به مناسبت رحلت حضرت خدیجه کبری (س) برگزار شد.

به گزارش واحد خبر دانشگاه مجازی نشست زنده فرهنگی تربیتی به مناسبت وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها توسط گروه فقه و معارف اسلامی ویژه مخاطبین فارسی زبان برگزار شد.

در این نشست زنده حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد سالمی مدیر دوره رشته حقوق خصوصی ضمن اشاره به جایگاه والا و نقش مهم همسر گرامی پیامبر اعظم حضرت خدیجه کبری (س) در اسلام به موضوع جلسه پرداختند.

دکتر سالمی استاد همکار دانشگاه مجازی المصطفی (ص) جایگاه و حقوق زن در اسلام تبیین نمود و برای درک بهتر و شناخت آموزه ها و تعالیم دینی  و نگاه و تعریف زن در اسلام، به بررسی مختصر جایگاه و حقوق زن در تاریخ و در دیگر اقوام و ملل و کشورها اشاره کرد.

 خاطر نشان می شود که در این نشست به تاریخ هند، چین، اروپا، ایران و شبه جزیره عربستان بطور ویژه و بصورت گذرا اشاره شد. استاد سالمی در ادامه این نشست تربیتی گفت: نگاه دین اسلام به زن به عنوان انسان و فردی که دارای کرامت ذاتی است که هیچ تفاوتی میان او با مرد از حیث انسانیت وجود ندارد. وی افزود: در عین حال که تفاوتهای فیزیکی و روحی روانی میان این دو جنس غیر قابل انکار است اما این تفاوتها تنها وظایف هر دو جنس در خانواده و جامعه را به تصویر می کشاند و در حقیقت آنها هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند.

در ابتدای این نشست فرهنگی تربیتی حجت الاسلام و المسلمین دکتر فرهاد پورکیوان ضمن خوش آمد گویی و عرض تسلیت به حاضرین در نشست زنده که مناسبت رحلت حضرت خدیجه کبری سلام علیها برگزار شده، به اهمیت تعمیق باورهای دینی و مشارکت در نشست های معارفی خصوصا برای دانش پژوهانی که به لحاظ محل سکونت از مراکز اسلامی و منابع دینی دور هستند تأکید کرد.

در بخش پایانی نشست به پرسش و سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد سالمی در جمع بندی نهایی مباحث نشست گفت:  اگر در برخی از جوامع اسلامی جایگاه و حقوق زن مورد توجه قرار نگیرد آن را باید ناشی از علل مختلفی مانند عدم شناخت آن در معارف دینی یا برداشت غلط و اشتباه از نصوص و منابع دینی یا غلبه داشتن فرهنگ عرفی و اجتماعی و دیگر عوامل تاریخی و فرهنگی جستجو کرد و نباید عملکرد افراد و جامعه را همیشه ناشی از دین دانست.

در این نشست محورهای ذیل مورد بررسی قرار گرفت:

1.جایگاه اجتماعی زن در اقوام و ملل متعدد قبل از اسلام

2.جایگاه زن در آموزه ها و تعالیم اسلامی

3.حقوق زن نظیر طهارت، ارث، ملکیت، نکاح و ازدواج در پیش از اسلام

4.حقوق ارثیه، ملکی، استقلال شخصیتی در معاملات و قراردادها زن در اسلام

در این نشست آنلاین بیش از 25 نفر از دانش پژوهان رشته های فقه اسلامی، معارف اسلامی،  مطالعات زنان ، فقه خانواده ، حقوق خصوصی از کشور های ایران، افغانستان، ترکیه ، آذربایجان ، پاکستان و ... شرکت داشتند.

علاقه مندان می توانند برای استفاده از آرشیو نشست اینجا کلیک کنند.

 

 

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه