نقش عقلانیت و همگرایی در شکل گیری تمدن نوین اسلامی

نقش عقلانیت و  همگرایی در شکل گیری تمدن نوین اسلامی

این نشست علمی در تاریخ 22 فروردین 1400 با سخنرانی استاد دکتر توفیق اسداف و به عنوان پیش نشست علمی همایش بین المللی نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی برگزار گردید.

در ذیل گزارشی از نشست برگزار شده و اهم موضوعات مطرح شده اشاره می گردد:

 

در این که آیات قرآن کریم و روایات اسلامی به دو مساله عقلانیت و همگرایی چه قدر اهمیت داده بر کسی پوشیده نیست. حتی نزدیک به سیصد آیه به عقلانیت دعوت کرده و دهها آیات دیگر امت اسلامی را به وحدت و اخوت امر نموده است. و یقینا اهمیت این دو موضوع به این دلیل است که خواسته خداوند متعال از بندگان خویش زنگی معقول و منسجم است، به عبارت دیگر خدای سبحان دوست دارد مومنان در روی زمین جامعه ای را تشکیل بدهند که از نظر فکری منطقی و از نظر احساسی حالت برادرانه باشد.

و از طرف دیگر، مسلمانان در برابر معاندین حق نیاز به قدرت جهانی دارند. و می دانیم که یکی از مظاهر قدرت مسلمانان همگرایی و هم­آوایی است و چیزی که با آن تضاد و ناهمخوانی دارد اختلاف و پراکندگی است. و  همگرایی نیز ریشه در عقلانیت دارد. یعنی اتحاد و انسجام مسلمانان در احیای فرهنگ اسلامی و در جهت تمدن نوین یک امر معقول و منطقی است.

و جامعه اسلامی که بنیانش بر اتحاد و همگرایی استوار می­باشد، جامعه­ای است که در عرصه های مختلف فرهنگی همیشه زنده و روبه رشد است.

بنابرین برای رسیدن به یک تمدن نوین اسلامی قدرتمند، باید به دو فاکتور عقلانیت و هم گرایی بیشتر بها داد.

در پایان جلسه نیز استاد محترم به سوالات مطرح شده از سوی مخاطبان پاسخ دادند.

علاقه مندان می توانند برای استفاده از آرشیو نشست اینجا کلیک کنند.

 

 

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه