گزارش نشست آنلاین فلسفه روزه از دیدگاه  ادیان 

نشست علمی فلسفه روزه از دیدگاه ادیان توسط معاونت پژوهشی و تولید محتوا به صورت آنلاین برگزار شد.  

به گزارش واحد خبر دانشگاه مجازی المصطفی (ص) ، نشست  علمی فلسفه روزه از دیدگاه  ادیان  در تاریخ 13 اردیبهشت 1400  با ارائه حجت الاسلام دکتر طاهر امینی گلستانی از سوی معاونت پژوهشی و تولید محتوا برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی حجت الاسلام دکتر طاهر امینی گلستانی با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان، روزه داری  عملي عبادي و هماهنگ با روح و روان انسان توصیف کرده و بیان داشت در صورت تحقق دقيق شرايط و معيارهاي يك روزه واقعي نتايج ارزشمندی را در امور روحي، رواني، معنوي، بهداشتي، اقتصادي و ... براي فرد و اجتماع به ارمغان مي‌آورد. وی افزود: روزه در پيروان اديان الهي  ظهور دارد ، چون ناشي از مبدا ايمان و امر خدا مي‌باشد و نيروي مقاومت را افزايش مي‌دهد تا انسان را به مقام تقوا برساند.

حجت الاسلام دکتر امینی گلستانی با تبیین جایگاه روزه در اديان الهي، انگيزه فطري را در روزه داری مؤثر دانست و افزود بشر تعالي طلب كه نمي‌خواست تا سطح حيوانات پايين بيايد و يكسره محكوم تمايلات و شهوات حيواني گردد، روزه را وسيله و سپري براي مقاومت در برابر اين گونه تمايلات قرار داده تا خود را به كمال برساند.

استاد همکار دانشگاه مجازی  روزه گرفتن در ميان اديان الهي، دارای تاريخي طولاني دانست و از جمله عبادات ديريني است كه پيدايش آن را مي‌توان با رانده شدن حضرت آدم و حوا از بهشت مقارن دانست. و افزود: تفاوت روزه در اديان از جهت تعداد روزها و چگونگي روزه‌هاست، هرچند در اديان مختلف جزئيات و كيفيت روزه تفاوت دارد اما اصل حكم روزه وجود دارد و هدف آن بطور كلي تهذيب نفس و ايجاد طهارت و پاكي معنوي و رفع رنج و بلاست .

حجت الاسلام دکتر امینی گلستانی به روزه و روزه‌داري در يهود و مسيحيت و سه فرقه کاتوليک، ارتدوکس و پروتستان  و به تفاوت میان ایشان اشاره نمود و در  پخش پایانی به بررسی روزه را در اديان و فرق مختلف از جمله صائبين يا مندائيان ، زاهدان پيرو آئين جين و آئين هندو ، بودايي ها ، لامائيست‌ها ، چينيان کهن ، پيروان مذهب تائو و پيروان مکتب کنفوسيوس، مردم تبت ، مصریان کهن، قبايل بومي آمريکا و زرتشتيان پرداخت.

علاقه مندان جهت استفاده از این نشست می توانند به لینک آرشیو https://live.mou.ir/phwmbnrahsa2/ مراجعه کنند.

 

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه