مصاحبه واحد خبر دانشگاه مجازی المصطفی(ص) با جناب آقای دکتر توفیق اسداف

مدیر محترم گروه مطالعات اسلامی و عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه

دکتر توفیق اسداف متولد 1981 میلادی در جمهوری آذربایجان است. وی علوم انسانی و معارف اسلامی را از 14 سالگی در شهر ماسالی و در مدرسه رسول اکرم (ص) شروع کرد. پس از 5 سال تحصیل و گذراندن کل دروس کارشناسی و دروس آزاد در همان مدرسه مشغول به تدریس شد و در سن 21 سالگی، به مدیریت همان مدرسه انتخاب شد.

وی در سال 2002 میلادی برای ادامه تحصیل به قم آمد. در طول تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد از شاگردان ممتاز به حساب می‌آمد و در مقطع دکتری به عنوان طلبه نخبه پذیرفته شد. دکتر اسداف در سال 1390 با موفقیت در دوره دکتری دانشگاه تربیت مدرس پذیرش گرفت و همزمان در سال 1393 فارغ التحصیل دکترای کلام اسلامی جامعه المصطفی شد. او هم اکنون استاد و عضو هیئت علمی  و مدیر گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی المصطفی است.

 

مهمترین هدف دانشگاه مجازی المصطفی(ص) تربیت مصلحان و صالحان در سراسر جهان است

  • باتوجه به تجربه موفق شما در آموزش و تربیت دانش پژوهان به صورت مجازی، چه مسائلی باید مورد توجه قرار گیرد؟

بهره گیری از کارشناسان متخصص منطقه ای و آگاهی و شناخت کامل از رویکرد های فرهنگی، سنت ها و باور های مردم و حساسیت های دولتها و ملتها، در زمینه آموزش خصوصا آموزش مجازی بسیار مؤثر است. همچنین در مسئله جذب و پذیرش دانش پژوهان، آشنایی با نیازها و علایق مخاطبین ضروری به نظر می رسد. خوشبختانه در دانشگاه مجازی المصطفی (ص) متناسب با نیاز مخاطبین، رشته های مختلف با محتوای مناسب ارائه می شود.

گروه مطالعات اسلامی در این زمینه، از مدیران رشته زبانی متخصص، و اساتید با تجربه استفاده می کند. دغدغه مندی و تعهد اساتید و اعضای گروه در خصوص ارتباط مؤثر به صورتی است که پاسخگویی به درخواست ها و نیاز های دانشجویان در ساعات مختلف شبانه روز انجام می پذیرد. این پاسخگویی صرفا مشاوره علمی نیست؛ بلکه در همه زمینه ها پشتیبانی و راهنمایی انجام می شود. فکر می کنم توجه به این نکات می تواند ما را در تربیت بهتر دانش‌پژوهان یاری کند.

  • برای معرفی هر چه بهتر جامعه المصطفی العالمیه و دانشگاه مجازی چه راه کارهایی را پیشنهاد می کنید؟

جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یک مجموعه بین المللی، علمی و آموزشی، با دولتها و دانشگاه ها و مجامع علمی در تعامل است و به عنوان یک برند معتبر در جهان خصوصا کشور های اسلامی شناخته می شود.

فراهم کردن شرایط مشارکت علمی و تعامل با نخبگان، همچنین دعوت از اساتید و دانش پژوهان، و ارتباط با  آکادمی های علمی و دانشگاه ها می تواند بسیار مؤثر باشد و این کار با برگزاری و حضور فعال در همایش ها، کنفرانس ها و نشست ها محقق می شود و ارائه مقالات توسط اساتید و دانش پژوهان بسیار تأثیرگذار است.

  • باتوجه به تفاوت آموزش مجازی با حضوری، رشد و توسعه در چه عرصه هایی را لازم و نتیجه بخش می دانید؟

دانشگاه مجازی علاوه بر کادر علمی آموزشی قوی، دارای امکانات فنی مناسبی است و با استفاده از سامانه های آموزشی و ارتقای آن با بهره گیری از  نیروهای متخصص می توان مسیر رشد را سرعت بخشید. هدف اصلی دانشگاه مجازی المصطفی (ص) تربیت دانش پژوهان متدین و معتقد به معارف ناب اهل بیت علیهم السلام است. پس برای رسیدن به این مهم، لازم است شیوه های آموزش مجازی به کار گرفته شود و بستر مناسب برای ارائه محتوای مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد.

مسئله دیگر حضور دانش پژوهان در کلاسهای آنلاین و بهره گیری مستقیم از اساتید است. فراهم آوردن شرایط انگیزشی و مشوق هایی همچون تخفیف شهریه در حضور فعال دانش پژوهان بسیار مؤثر خواهد بود. در دسترس بودن، پاسخ گویی سریع به درخواستها توسط مسئولین بخش های مختلف، باعث رشد بیشتر دانشگاه خواهد شد.

  • در حال حاضر در گروه مطالعات اسلامی چه رشته هایی اجرا می شود و از چه راههایی برای جذب دانشجو استفاده می کنید؟

رشته مطالعات اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان های انگلیسی، فرانسه، آذری و در مقطع کارشناسی، رشته معارف اسلامی آذری، استانبولی و فرانسوی ارائه می شود. همچنین در بخش کوتاه مدت، علاوه بر زبان های اشاره شده دوره های مختلف به زبان روسی نیز اجرا می شود. نکته قابل توجه این است که در گروه مطالعات اسلامی اغلب اعضا و اساتید دارای مدارج عالی هستند و به شیوه های آموزش مجازی مسلط می باشند.

بخش آذری گروه مطالعات، در شبکه های اجتماعی بسیار فعال است و دانشجویان فراوانی از این طریق با دانشگاه مجازی آشنا شده اند و از این میان حدود 700 نفر به زبان آذری تحصیل می کنند.

بنده سالهاست در فضای مجازی فعالیت جدی دارم و بیش 15 سال در صدا و سیما در شبکه سحر و در شبکه ماهواره ای هادی تی وی به عنوان کارشناس مذهبی حضور دارم و از این ظرفیت برای جذب علاقه مندان بهره گرفته ام. جناب آقای دکتر افضل الدین رحیم اف و آقای دکتر المان آريالا مغلان اف نیز در بخش آموزش و نگهداشت دانشجویان بسیار فعال هستند و واقعا همت والایی دارند. در بخش استانبولی  با همت و تلاش آقای دکتر کمال کورکماز و آقای دکتر رستم کوچ بیش از 100 دانشجوی فعال داریم.

  • رویکرد گروه مطالعات اسلامی در برگزاری نشست های علمی و جلسات فرهنگی چیست و استقبال مخاطبین به چه میزان است؟

نشست های گروه با رویکرد بین الملل برگزار می شود و انتخاب استاد و موضوع در میزان حضور دانشجویان و مخاطبان بسیار مؤثر است. تبلیغات قوی و اطلاع رسانی برای حضور هر چه بیشتر لازم و ضروری است. مشوق های مختلف مثل تخفیف شهریه، در نظر گرفتن امتیازهای آموزشی و ارائه گواهی به شرکت کنندگان باعث رونق نشست ها می شود. به عنوان نمونه در نشست علمی اخیر که الحاد مورد نقد و بررسی قرار گرفت، حدود 200 نفر شرکت داشتند و استقبال خوبی از نشست شد. استفاده از شخصیت ها و اساتید شناخته شده و ارائه مباحث قوی با بیان نو در حضور پرشور دانشجویان مؤثر است.

  • با توجه به احاطه شما به کشور و جامعه آذربایجان، ترکیه و همچنین منطقه اروپا، چه خصوصیاتی در این کشورها حائز اهمیت است و ما چگونه می توانیم در انتخاب محتوای مناسب برای ایشان، موفق عمل کنیم؟

کشور جمهوری آذربایجان حدود 10 میلیون جمعیت دارد و بیش از 84 درصد مردم در آذربایجان شیعه 12 امامی هستند. بسیاری از مردم این کشور، زمینه ای سنتی و دینی دارند ولی با این وجود، کشور آزاد است و همین باعث شده  که فرهنگ غرب در بین مردم رواج پیدا کند، البته همچنان آداب و رسوم سنتی در  زندگی مردم جاری است. باتوجه به زبان مشترک و رفت و آمد مردم آذربایجان به ایران، شناخت خوبی از کشور ایران دارند. در آذربایجان، مساجد و حسینیه‌های فراوانی وجود دارد و مراسمات مذهبی خوبی در آذربایجان برگزار می شود. شناخت از کشورهای دیگر مثل ترکیه هم بسیار مهم است؛ اینکه ما بدانیم در این کشور چه مذاهبی بیشتر وجود دارد. شناخت نیاز های هر منطقه در جذب، نگهداری و آموزش بسیار ضروری است.

نسبت به کشورهای اروپایی، باید مباحث و مطالبی بیان شود که برای آنها تازگی داشته باشد. اسلام، دین نظم و عدالت و مهربانی است و در آموزه ها اسلامی پاکیزگی و احترام به حقوق شهروندان مورد تأکید است  و این عمل ماست که  می تواند بر جذب و باور مخاطب مؤثر باشد.

آنچه می توانیم به مردم جهان خصوصا اروپا عرضه کنیم معنویت، ادعیه قوی، فلسفه عمیق، فداکاری و ایثار و صله رحم است که در ایران و جامعه اسلامی بسیار نمود دارد.

  • امر تولید محتواها در گروه مطالعات اسلامی باتوجه به تنوع رشته زبان و نیاز به تألیف، تدوین و ترجمه کار بسیار مهمی است. لطفا در این خصوص توضیحاتی را ارائه کنید.

همه محتواهای آموزشی گروه مطالعات اسلامی، توسط متخصصین امر آماده شده و پس از طی مراحل ارزیابی علمی، به مخاطب ارائه شده اند. سعی شده محتواهای تولید شده علمی و مطابق با نیاز های مخاطبین باشد و به روز رسانی و بازبینی به طور مستمر انجام می شود. آقایان رحیم اف و مغلان اف و بنده عهده دار تهیه و تولید محتوا در بخش آذری بوده ایم. در بخش ترکی استانبولی، آقایان کمال کوکماز و رستم کوچ در زمینه تهیه و ارزیابی محتوا با توجه به تسلط ایشان به زبان ترکی استانبولی فعالیت بسیار خوبی داشتند. همچنین در بخش فرانسوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رحمتی سالها در کشور های اروپایی و آفریقایی حضور داشته اند و با فرانسوی زبان ها مرتبط هستند. ایشان به لحاظ اخلاقی و علمی از اساتید قوی گروه به حساب می آیند. همچنین جناب آقای جوادنیا، مدیر محترم دوره فرانسوی بسیار پر تلاش هستند. این عزیزان در بخش فرانسوی به تهیه و تولید محتواها، بازخورد گیری و اصلاح و بروزرسانی می پردازند.

دربخش انگلیسی نیز با توجه به گستره مخاطبین این زبان، حساسیت بیشتری وجود دارد و حجت الاسلام دکتر سید سلمان نقوی با توجه به دغدغه که دارند به اصلاح، تکمیل و به روز رسانی مشغول هستند.

 

  • در گروه مطالعات اسلامی چه آثار و مقالاتی ارائه و منتشر شده است؟

در طول این سالها، کتاب ها و مقالات متعددی از اساتید و اعضای محترم گروه در مراکز  علمی به چاپ رسیده است. کتاب آشنایی با ادیان که توسط بنده برای مقطع ارشد تألیف شده است در جامعه المصطفی به چاپ رسید که بحمدلله در سطح دکتری المصطفی به لحاظ علمی رتبه اول را کسب کرد. کتاب عرفان حقیقی و عرفان های کاذب هم که به زبان آذری ترجمه شد، در جشنواره شیخ طوسی حائز رتبه اول ارشد شد.

مقالات بسیاری در نشریات دانشگاه، توسط اساتید و دانش پژوهان ارائه شده و در مسابقات و رویدادهای علمی، مقالات فراوانی برای ما ارسال شده که در مسابقه اخیر با موضوع سردار شهید قاسم سلیمانی 52 عنوان مقاله علمی به دانشگاه ارائه گردید.

  • به عنوان سوال آخر بفرمایید که میزان آشنایی دانشجویان نسبت به مقام معظم رهبری و سردار شهید سلیمانی، چگونه است؟

رهبر عزیزمان، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، یک شخصیت محبوبیت بین المللی دارند و با وجود همه تبلیغات منفی مجامع معاند علیه ایران و شخص ایشان، دشمنان نتوانسته اند به اهداف شوم خود دست پیدا کنند. شاید بتوانند برخی را فریب دهند ولی مسلم است که محبوبیت ایشان، از جایگاه الهی برخوردار است؛ بنابراین تبلیغات مخرب بی تأثیر خواهند بود. جامعه متدین آذربایجان و ترکیه به معنای واقعی کلمه مرید مقام معظم رهبری هستند. حتی در سفر به کشور های اروپایی و در مساجد آنها، شاهد این اشتیاق و ارادت مردم به ایشان بوده ام.

وقتی خبر شهادت سردار سلیمانی منتشر شد، در تمام شبکه های اجتماعی تصویر پروفایل بسیاری از مردم آذربایجان و دیگر کشورها، به عکس شهید سلیمانی تغییر کرد. با وجود اینکه صفحات علاقه مندان به ایشان را مسدود می کردند ولی مردم ترسی نداشتند و علاقه و ارادت خود را اظهار می داشتند. این کار خداست و حتی بنده نمی دانستم شهید سلیمانی به این میزان در کشور آذربایجان شناخته شده است و بعد از شهادت ایشان ارادت مردم بیشتر مشخص شد و به نظر بنده این  محبوبیت خدایی است.

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه