گزارش نسخ خطی و جایگاه آن درتولید علم

نشست علمی نسخ خطی و جایگاه آن درتولید علم به همت معاونت پژوهش و با همکاری مرکز زبان دانشگاه مجازی المصطفی  برگزار شد.

به گزارش واحد خبر دانشگاه مجازی، نسخ خطی و جایگاه آن درتولید علم با همکاری معاونت پژوهش و مرکز زبان دانشگاه مجازی، با ارائه دکتر ابوالفضل مرادی (رستا) استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فرهنگیان ، در تاریخ 29 خرداد 1400 برگزار شد.

در ابتدای نشست جناب آقای سعیدنیا مدرس  آموزش زبان و استاد همکار جامعه المصطفی العالمیه به عنوان دبیر علمی به تبیین موضوع و معرفی استاد سخنران پرداخت و در ادامه دکتر مرادی با اشاره به تاریخچه نسخ خطی مباحث خود را آغاز نمود.

اهم مباحث مطرح در این نشست علمی به شرح ذیل می باشد:

كتاب شناسي نسخ خطي يكي از فنون تخصصي مهم و ابزاري بسيار مفيد براي تحقيقات علمي است. در جهان غرب، در اين زمينه فعاليت زيادي صورت گرفته و آثار ارزشمندي به زبان ها ي متعدد پديد آمده است. در پرتو همين مراجع، امروزه ما مي توانيم از موجوديت و چگونگي نسخ خطي فارسي در كتاب خانه هاي معتبر جهان مطلع شويم.

یکی از مهمترین راه ها برای شناخت و حفظ فرهنگ و هویت هر ملت، توجه به میراثی است که از گذشتگان آن ملت به جای مانده است. بر همین اساس، باید میراث گذشتگان را حفظ کرد و در اختیار همگان قرارداد. نسخه خطی که دست نوشته ای از آثار گذشتگان است مهمترین نمونه میراث گذشتگان است که باید هم در حفظ و نگهداری آن کوشید هم در تصحیح آن. متاسفانه در بعضی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، نسبت به تصحیح نسخه خطی نگاه مثبتی وجود ندارد و اهمیت آن روشن نیست. از اینرو، در این پژوهش کوشش میشود ابتدا اهمیت نسخ خطی بیان گردد و سپس درباره تصحیح آنها نکاتی بیان شود. در اهمیت نسخ خطی همین بس که این نسخه ها، آینه تمام نمای شرایط فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و تاریخی زمان خود هستند که تصحیح و برگرداندن آنها به زبان فارسی، به پربار شدن فرهنگ جامعه کمک میکند. اهمیت استفاده از متون قدیمی، هدف تصحیح نسخ خطی، نگهداری و تزئین نسخ خطی و روش شناسی تصحیح نسخ خطی از محورهای اصلی این نشست علمی است.

در ادامه  دکتر مرادی به تبیین موضوعات زیر پرداخت:

*  تاثیر نسخه شناسی و تأثیر آن در ارتقای علوم دینی

*کتابخانه ها و مراکز نگهداری کننده نسخ خطی؛ به ویژه در حوزه زبان و ادبیات فارسی

*جایگاه نسخ خطی و میزان اهمیت دادن به آن در ایران

*مراحل تصحیح نسخ خطی

*فهرست نویسی و دسترسی آسان به نسخه های خطی

*رابطه تصحیح نسخ با مباحث علم زبان شناسی

علاقه مندان می توانند جهت استفاده از این نشست به لینک آرشیوhttps://live.mou.ir/pzoohnexba9h/ مراجعه کنند.

 

 

 

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه