همایش «سردار دل‌ها، الگوی بصیرت، ولایتمداری و مدیریت جهادی» برگزار شد

تاریخ ایجاد در 14 دی 1400

«سردار دل‌ها، الگوی بصیرت، ولایتمداری و مدیریت جهادی» به همت جامعةالمصطفی و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در سالن قدس مجتمع امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

رئیس جامعةالمصطفی در سخنان خود، با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش، فرارسیدن دهه بصیرت و میثاق با ولایت را گرامی داشت و گفت: در این دهه، مناسبت‌های گوناگونی وجود دارد که هر یک یوم‌الله بوده، مملو از درس‌ها و پیا‌م‌هایی است که دائما باید یادآور آنها شویم.

وی قیام ۱۹ دی ماه ۱۳۵۶ قم را یکی از یوم‌الله‌هایی برشمرد که در این دهه رخ داد و یادآور شد: حادثه ۱۹ دی، سرمنشأ نهضت عظیم مردمی در کشور ما شد که به انقلاب شکوهمند اسلامی منجر گردید. دشمن جاهل به تصور اینکه در فضای امنی قرار گرفته است، به خود جسارت داد تا به ساحت اسلام و مقام مرجعیت والامقام دنیای اسلام، امام خمینی(قدس سره) توهین نماید. توهم قدرت، آنان را دچار اشتباه محاسباتی بزرگی نمود و بلافاصله مردم متدین، صحنه را دگرگون کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی محبت به دین و اعتقاد به مبانی اسلامی را در عمق جان مردم ریشه‌دار دانست و خاطرنشان کرد: عده‌ای که براساس برخی نمودهای ظاهری، دچار این توهم می‌شوند که اعتقادات دینی مردم تضعیف شده است، به عمق این پیوند معنوی توجهی ندارند. در حادثه ۱۹ دی، توده مردم با همین پیوند قلبی، در برابر این جسارت ایستادند و همین موضوع سرآغاز نهضت بزرگی بود که امواج آن تا امروز در کشور، منطقه و جهان امتداد دارد.

وی انقلاب اسلامی ایران را نقطه عطفی در تاریخ بشریت خواند و اظهار داشت: هر چند دشمنان انقلاب می‌کوشند این حقیقت را انکار کرده، نسل جوان ما را از این حادثه بزرگ بی‌خبر بگذارند، ولی آثار و امواج انقلاب اسلامی، معادلات و نظم جدیدی در جهان پدید آورد که همگی بدان معترف‌اند.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به مناسبت دیگر این دهه، ابراز داشت: یکی دیگر از یوم‌الله‌های این دهه، ماجرای ۹ دی ماه ۱۳۸۸ است؛ فتنه سال ۸۸، مسئله کوچکی نبود و فضا تا جایی غبارآلود و مبهم بود که برخی از خواص نیز که از آنان چنین انتظاری نمی‌رفت، دچار لغزش شدند. دشمن بیرونی همواره مترصد است هر جریانی را به فرصتی برای زمین زدن انقلاب اسلامی که صاحب فکر و گفتمان جدید در عالم است تبدیل نماید و از به راه انداختن جنگ داخلی تا تحریک عناصر خارجی برای ایجاد درگیری و بحران در انقلاب اسلامی، را در ذهن می پروراند. 

وی، با اشاره به رنج‌ها و مشکلاتی که تمدن جدید مادی‌گرا برای بشریت به دنبال داشته است، ابراز داشت: هر چند کشور ما جزو معدود کشورهایی بود که تقریباً هیچ گاه به صورت مستقیم دچار استعمار نشد، اما کمتر نقطه‌ای از جهان است که مدعیان تمدن جدید، در قالب استعمار در آنجا حضور نداشتند. زرق و برق امروز کشورهای توسعه‌یافته و به اصطلاح جهان اول، به بهای غارت ملت‌های مناطقی مانند شبه‌قاره هندوستان یا قاره بزرگ و دارای منابع طبیعی فراوان افریقا به دست آمده است. قدرت‌هایی که حاضر به پذیرش اولین حق طبیعی و مشروع هیچ ملتی برای داشتن استقلال نبودند، امروز با کمال وقاحت مدعی پرچم‌داری حقوق بشر هستند و ساده‌اندیشانی نیز زیر پرچم آنان قرار دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در ادامه، خاطرنشان کرد: در فتنه ۸۸ نیز اگر اقرار دولت‌های مستکبر نبود، شاید تشخیص صحنه‌گردانان اصلی فتنه برای برخی دشوار می‌نمود. وزیر خارجه وقت امریکا در سخنان خود به صراحت گفت امریکا علاوه بر اقدامات آشکار در حمایت از آنچه نهضت مردم ایران می‌نامید اقدامات پنهان فراوان دیگری نیز انجام داده است.  نهادهای مختلف مانند صندوق NED، هزینه‌های سنگینی برای فتنه ۸۸ پرداخت نمودند و به اقرار خود، از هزاران نفر پشتیبانی کردند. 

وی حضور مردم در کنار رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) را عامل اصلی دفع فتنه ۸۸ توصیف کرد و اظهار داشت: ۹ دی، تجلی حضور همراه با بصیرت ملت انقلابی ما و آبی بر آتش فتنه‌ای بود که چندین ماه کشور را دچار تنش کرده بود. 

رئیس جامعةالمصطفی، در ادامه، با گرامیداشت فرارسیدن نخستین سالگرد ارتحال آیت‌الله مصباح یزدی، تصریح کرد: حوزه علمیه قم ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیگر حوزه‌های علمیه متمایز می‌نماید. یکی از خصوصیات این حوزه، پرداختن به علوم انسانی با نگاه اسلامی است. هر چند سرمنشأ و مبنای این حرکت را می‌توان از زمان علامه طباطبایی و شاگردان ایشان دید، اما آیت‌الله مصباح یزدی شخصیت برجسته‌ای بود که تمام عمر بابرکت خود را برای پیشبرد این هدف بزرگ وقف کرد و فصل تازه‌ای پیش روی حوزه‌های علمیه گشود. همه ما خود را مرهون و مدیون این شخصیت بااخلاص و والای علمی می‌دانیم.

وی، در بخش بعدی سخنان خود، شهید سلیمانی را پرورش‌یافته نهضت امام خمینی(قدس سره) و انقلاب اسلامی دانست و ابراز داشت: مکتب شهید سلیمانی، مکتب انقلاب اسلامی است. ما در جریان انقلاب، افراد بسیاری را دیدیم که در میانه راه خسته شدند و مسیر خود را عوض کردند، ولی این انسان مجاهد و خستگی‌ناپذیر، چهل سال بدون ذره‌ای اعوجاج و انحراف، در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی ایستاد و هرگز تزلزلی در این مسیر به خود راه نداد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، با اشاره به مجاهدت‌های شهید سلیمانی در ایام دفاع مقدس و پس از آن در دفاع از مرزهای کشور و امنیت و سلامت مردم، افزود: همان گونه که دشمن در فتنه ۸۸ برای کشور ما نقشه‌های شومی طراحی نموده بود، برای منطقه ما نیز طراحی‌های وحشتناکی ترسیم کرده بود که همه این نقشه‌ها با فداکاری شهید سلیمانی و همرزمان ایشان، به کابوسی برای طراحان آن مبدل گردید. شهید سلیمانی همان گونه که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تصریح کردند، تنها یک شخصیت ملی نبود، بلکه شخصیتی امتی نیز بود و حتی جدا از مسلمانان، پیروان ادیان دیگر در منطقه نیز قدردان مجاهدت‌های وی هستند.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، با اشاره به این جمله از شهید سلیمانی، که شرط عاقبت به‌خیری در پیوند قلبی با سکان‌دار انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی شخصیتی مقتدر در برابر دشمنان ولی به شدت متواضع و فروتن در برابر ملت بود. وی شخصی بود که چهل سال بدون ذره‌ای شهرت‌طلبی و داعیه نام و نشان ایستادگی کرد و ولایتمداری، پیوند با رهبری و نیز عشق به شهادت، از ویژگی‌های بارزی بود که در وجود ایشان متجلی بود. اینها اسطوره‌های واقعی ملت هستند و باید قدردان آنان باشیم.

شایان ذکر است در ابتدای این همایش، مداح اهل بیت(علیهم السلام) به مدیحه سرایی پرداخت و شعرا نیز در وصف سردار دل ها به شعرخوانی پرداختند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه