برگزاری نهمین کرسی ترویجی با عنوان «سنجه های تشخیص مصلحت نظام از منظر فقه سیاسی اسلام»

تاریخ ایجاد در 21 ارديبهشت 1401
 

معاونت‌پژوهشی و تولید دانشگاه مجازی المصطفی نهمین کرسی ترویجی بررسی و نقد رویکردها و نظریه های علمی و دینی را با عنوان «سنجه های تشخیص مصلحت نظام از منظر فقه سیاسی اسلام» را با ارائه دکتر ملک افضلی، استاد جامعةالمصطفی، برگزار کرد.
در این کرسی ترویجی ابتداء جناب آقای دکتر ملک افضلی به تبیین سنجه های تشخیض مصلحت نظام از منظر فقه سیاسی اسلام پرداخت و بر این نکته تاکید کردند که مصلحت تشخیص داده شده آنگاه پراهمیت­تر می­شود که در پرتو آن حکم اولی شرعی جای خود را به احکام ثانوی می­دهد. بر این اساس یکی از بایسته­های اساسی تشخیص مصالح، ضابطه­مندی و تعیین اصول حاکم بر این فرآیند است.
در ادامه جلسه ناقد اول جناب استاد حبیبی تبار از نوآوری و خلاقه بودن موضوع استقبال کردند و در نقد های خود بر این موضوع تاکید کردند که می بایست آقای ملک افضلی به برخی منابع که در این حوزه وجود دارد مراجعه می کردند.
در ادامه جلسه نوبت به ناقد دوم رسید و جناب استاد سائلی کرده عنوان کردند که ساختار مقاله می بایست از قوان بیشتر برخوردار می بود و در بخشی دیگر از نقد های خود اظهار داشتند که بین دو واژه مصلحت و عدالت تفکیک مناسب باید صورت پذیرد.
در پایان نیز جناب آقای دکتر ملک افضلی دفاعیات خود را ارائه نمودند و مدیر جلسه پایان جلسه کرسی را اعلام نمودند

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه