فرهنگی تربیتی

دانشگاه مجازی المصطفی، وظیفه سنگین آموزش تربیت مدار، برای رسیدن به قله های علم و اخلاق را بر عهده دارد و همواره در تلاش بوده تا به طیف وسیعی از نیازهای مخاطبان خود، در قالب برنامه های فرهنگی تربیتی، پاسخ دهد.

 

 

 

 

 

جشنواره قرآنی و حدیثی

قال رسول الله(ص): إنّی تارک فيکم الثّقلين کتاب الله و عترتی أهل بيتی فانّهما لن يفترقا حتی يردا علیّ الحوض

کلینی، کافی، ج ۱، ص ۲۹۴.

معرفی

جشنواره بین­ المللی قرآنی و حدیثی المصطفی، مجموعه مسابقاتی است که هر ساله توسط جامعة المصطفی العالمیة میان طلاب، دانشجویان، دانش ­آموختگان و قرآن­ آموزان مراکز وابسته به آن برگزار می­گردد. این جشنواره از حیث تعداد مخاطب، تنوع ملیتی مخاطبین، تنوع بخش­ها و رشته­ها، برگزاری همزمان در کشورهای مختلف و ... بی­ نظیر می­باشد.

تا کنون بیست و یک دوره از این جشنواره برگزار گردیده است و دوره بیست و دوم آن در سال 1395 برگزار می گردد.

 

اهداف

* معرفی آموزه‌های حیات بخش قرآن کریم و عترت طاهرین به منظور ترویج و ایجاد زمینه برای تمسک به آن؛ 

* مسلط‌ سازی طلاب و فراگیران المصطفی به مهارت‌ها و فنون تلاوت قرآن کریم؛

* توسعه و تعمیق فضای انس با قرآن، حدیث و ادعیه در میان مخاطبان؛

* معرفی دست‌آوردها و ظرفیت‌های معرفتی حوزه‌‌های علمیه و جامعة المصطفی العالمیة در عرصه قرآن و حدیث؛

* شناسایی ظرفیت‌ها و کشف استعدادها، نخبگان و ممتازین قرآنی و حدیثی در عرصه بین الملل؛

* معرفی و نکوداشت شخصیت‌ها و الگوهای موفق قرآنی و حدیثی؛

* ایجاد ارتباط وثیق میان دانش‌آموختگان، دانش‌پژوهان و نیروها و مراکز قرآنی در کشورها؛

* بازخوردگیری از آموزش‌ها و فعالیت‌های قرآنی و حدیثی در بخش‌های گوناگون جامعة‌المصطفی به‌منظور انسجام، هدفمندسازی و تقویت آن‌ها.

 

شرکت کنندگان

* فراگیران و دانش آموختگان ایرانی و غیرایرانی اعم از؛ طلاب، دانشجویان و دانش پژوهان شاغل به تحصیل و فارغ­التحصیل که دارای کد تحصیلی در سامانه جامع آموزشی المصطفی(سجا) می­باشند، می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

محور های جشنواره

این جشنواره در سه محور ذیل برگزار می گردد:

  • پژوهشی (آثار)
  • معارفی (کتبی)
  • مهارتی (شفاهی)

رتبه های کسب شده از طرف دانشجویان دانشگاه مجازی

دانش پژوهان دانشگاه مجازی المصطفی از دوره 14 در این جشنواره شرکت نموده و الحمد لله موفق به کسب رتبه های ممتاز و برتر در هر سه محور شده اند.

 

 

جشنواره بین المللی تبلیغی فرهنگی طوبی

معرفی

جشنواره بین المللی تبلیغی فرهنگی طوبی؛ برای شناساندن و ارج نهادن به آثار و مهارت های دانش پژوهان و دانش آموختگان المصطفی در حوزه های تبلیغی، فرهنگی، هنری و رسانه ای با راهبرد افزایش اثرگذاری تبلیغی آنان در سطح بین الملل که با رویکرد ارزشی، اسلامی و حوزوی برگزار می شود.

نظام تربیتی المصطفی با پرداختن به سه رکن: الف) تهذیب و تزکیه و تربیت نفس در حوزهای اخلاقی، اجتماعی و سیاسی؛ ب) تحصیل مجدانه و فراگیری فعالانه و اندیشه ورزی محققانه؛ ج) فراگیری و مجهز شدن به هنرها، مهارت های فرهنگی تبلیغی و رسانه ای؛ فرصت گرانبهایی را برای رقابت سازنده دانش پژوهان جهت عرضه محصولات و فعالیت های تبلیغی، فرهنگی، هنری و مهارتی با عنوان "جشنواره طوبی" فراهم آورده است. لذا به این جشنواره به عنوان  یکی از رویدادهای مهم فرهنگی المصطفی باید نگریست.

جشنواره ای که آینه و بازتاب دهنده فعالیت ها و دستاوردهای تبلیغی، فرهنگی و هنری طلاب و فضلا و استادان و همه المصطفاییان است و توانسته است در طول برگزاری در کنار قالب های گوناگون مانند انجمن های فرهنگی و ملیتی و نیز آموزش های کاربردی، مهارتی، هنری و تبلیغی با حمایت از فعالیت های هنری و رسانه ای و تبلیغی، زمینه های ارتقای مهارتی و هنری و تبلیغی دانش پژوهان عزیز را فراهم آورد.

اهداف

1 . زمینه سازی برای ارتقاء کیفی فعالیت ها و آثار تبلیغی، فرهنگی، هنری و رسانه ای دانش پژوهان ؛

  1. فرهنگ سازی برای توسعه و ترویج فعالیت ها و تولیدات تبلیغی، فرهنگی، هنری و رسانه ای؛
  2. شناسایی ظرفیت ها و کشف استعدادهای دانش پژوهان در حوزه های تبلیغی، فرهنگی، هنری و رسانه ای؛
  3. معرفی و تجلیل از استعدادهای برتر و توانمندی های تبلیغی، فرهنگی، هنری و رسانه ای دانش پژوهان و پیشکسوتان؛
  4. زمینه سازی تعارف، تعامل و تبادل ملل و هم گرایی و هم افزایی بین دانش پژوهان برای ایجاد شبکه تبلیغ و هنر دینی؛
  5. زمینه سازی برای ابلاغ پیام دین و معنویت از طریق آثار و تولیدات تبلیغی، فرهنگی ، هنری و رسانه ای دانش پژوهان.

 

رتبه های کسب شده

دانش پژوهان دانشگاه مجازی المصطفی از سال 92 در این جشنواره شرکت نموده و الحمد لله موفق به کسب رتبه های ممتاز و برتر در هر سه رشته شده اند.

 

اردوهای علمی تربیتی

معرفی

به منظور افزایش نشاط روحی، تقویت حس خود اتکایی، آشنایی با میراث فرهنگی، زیارت اماکن متبرکه و دیدار از برخی جاذبه های طبیعی، آشنایی بیشتر دانش پژوهان با محیط و فضای آموزشی در جمهوری اسلام ایران دانشگاه مجازی المصطفی اردوهای علمی تربیتی را طراحی و اجرا می نماید. در این برنامه دوره های آموزشی متنوع و جذاب نیز ارائه می گردد.

 

 

تاریخچه

در سال 1392 اولین بار مسؤلین ذیربط تصمیم گرفتند تا برای تشویق و تجلیل از دانش پژوهان ممتاز و برگزیده، آنها را به این اردو ها دعوت نمایند و پس از آن هر ساله این اردو ها در دانشگاه برگزاری می گردد.

 

 

برگزاری مراسم  فرهنگی مذهبی آنلاین

با توجه به  اهمیت  بزرگداشت شعائر الهی  و مذهبی و نساز همیشگی انسان به وعظ و نصیحت، با تاکید موکد بزرگان دین نسبت به احیای سنت حسنه درس اخلاق و مجالس و محافل مذهبی، این امر در اولویت برنامه های فرهنگی قرار داده شده است.

 

محافل و مجالس فرهنگی آنلاین به دو قسم عمده تقسیم می شود:

الف) درسهای هفتگی اخلاق

ب) مراسم های مناسبتی

 

درسهای هفتگی اخلاق

در دنیای مجازی با آکنده شدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از انواع بی اخلاقی ها و مظاهر فساد، و مشغول شدن انسان به امور دنیوی، روح انسان دچار زنگار می گردد که نیاز به تذکار و یاد آوری دارد تا دوباره جلا یابد و آماده برای پذیرش حقایق معنوی گردد. بدین منظور کوشش می شود جلسات درس اخلاق بصورت هفتگی برای رشته زبان های مختلف طراحی و اجرا شود. برای این دروس از اساتید مبرز و مشهور هر زبان استفاده می شود.

 

مراسم های مناسبتی

برخلاف تصور عمومی مبنی بر خشک و بی روح بودن فضای آموزش مجازی، در مناسبت های مختلف، همچون اعیاد و وفیات، جلسات متفاوت و مختلفی با حضور سخنرانان، اساتید و مداحان از طریق نرم افزار "ادوبی کانکت" برای دانش پژوهان و عموم شرکت کنندگان برنامه ریزی و اجرا می شود.

تعداد کثیری از دانش پژوهان و دیگر مشتاقان مباحث دینی از اقصی نقاط جهان برای استفاده از سخنرانی ها و دیگر مباحث در وقت مشخص شده در این جلسات حاضر می شوند.

این مراسم ها نیز به انواع زبان هایی که دانش پژوهان دانشگاه به آن زبان ها درس می خوانند، اجرا می شود.

 

شهر مجازی قرآن

 

معرفی

 

شهر مجازی قرآن کریم با نشانی http://quranct.ir  پاسخی است جامع به نیاز های گوناگون مخاطبان و علاقمندان به آشنایی با کتاب آسمانی قرآن و گسترش و تعمیق ارتباط با معارف بلند آن. در شهر مجازی قرآن شما مجموعه ای کامل از آنچه در حوزه کسب معارف و مهارت های مرتبط با قرآن به آن نیاز مندید خواهید یافت.

سعی شده است در شهر مجازی قرآن کریم با استفاده از تکنولوژی های نوین، تمامی علاقمندان در سرتاسر گیتی بتوانند پاسخی جامع و کامل به نیازهای علمی و معرفتی خود را بیابند.

 

اهداف

با هدف ترویج معارف قرآنی در فضای مجازی "شهر مجازی قران کریم" در سال 90 و بعد بررسی دهها پایگاه اینترنتی در حوزه معارف قرآنی, راه اندازی شده است. این سایت تلاش می نماید تا در این راستا مجموعه متنوعی از  معارف قرآنی  را عرضه نماید. مخاطب شهر مجازی قران عموم علاقه مندان به مباحث قرانی و دانشجویان دانشگاه مجازی می باشند.

این سایت شامل سه بخش عمده ذیل و دیگر بخش های مرتبط با مباحث قرآنی می باشد:

بخش نخست به نام «مدرسه قرآن» مربوط به دوره‌های آموزشی است. اين مدرسه شامل دوره‌های آموزشی حفظ، قرائت، تفسير، ترجمه، مفاهيم،‌ ومباحث علوم قرآن است.

بخش دوم شهرمجازی قرآن «علوم و معارف قرآنی» است. اين بخش در واقع دائره‌المعارف قرآنی فاخر با گستره‌ای وسيع، شامل علوم قرآنی، معارف قرآنی، منابع، اخبار قرآنی و ... است.

بخش سوم شهرمجازی قرآن بخش فنون و مهارت ها است که در بر دارنده موضوعات آموزشی چون: آموزش داوری تجوید، صوت و لحن است.

بخش چهره های قرآنی از قسمت های پرمخاطب این شهر محسوب می شود؛ علاوه بر این تالارهای گفت گو از قسمت های جذاب شهر مجازی قرآن به شمار می رود.

شهر مجازی قرآن دارای بخش های دیگری هم چون رسانه قرآنی نیز و غیره ... نیز می باشد.

 

 

 

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه