دیدار سخنگوی وزارت امور خارجه با رئیس جامعةالمصطفی

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به آقای کنعانی، به معرفی جامعةالمصطفی العالمیه پرداخت و اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی اشتیاق فراوانی برای تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه قم پدید آمد و به منظور پاسخگویی به این درخواست‌ها، شورای سرپرستی طلاب غیرایرانی به دستور امام خمینی(قدس سرّه) تشکیل شد که بعدها به مرکز جهانی علوم اسلامی ارتقا یافت و در سال 1386، با تدبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، جامعةالمصطفی العالمیه تشکیل گردید.

وی جامعةالمصطفی را از نظر تنوع ملیتی در میان مراکز علمی داخل کشور بی‌نظیر دانست و ابراز داشت: المصطفی از ابتدا عضویت اتحادیه‌های مهم دانشگاهی جهان را بدست آورد. در سال‌های گذشته، برنامه‌های آموزشی این مجموعه با توجه به اقتضائات دانش‌پژوهان غیرایرانی تغییر یافت و برخی رشته‌های علوم انسانی نیز وارد برنامه آموزشی شد و امروزه مدارک آن نیز از طریق وزارت علوم صادر می‌گردد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به ارائه رشته‌های جامعةالمصطفی در سه محور علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ شناسی، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از 160 رشته و گرایش در جامعةالمصطفی ارائه می‌گردد که با اجرای طرح تحول آموزشی، این تعداد به بیش از 400 رشته گرایش ارتقا خواهد یافت.

وی تحصیل پیروان مذاهب مختلف اسلامی در کنار یکدیگر بر اساس معارف مذهب خود را یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد جامعةالمصطفی العالمیه برشمرد و گفت: بخش آموزش مجازی جامعةالمصطفی میزبان هزاران نفر از دانشجویان غیرایرانی است که امکان تحصیل حضوری در واحدهای جامعةالمصطفی را ندارند.

رئیس جامعةالمصطفی با تاکید بر نقش جامعةالمصطفی در گسترش زبان فارسی در جهان، ابراز داشت: جامعةالمصطفی از لحاظ آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان صاحب سبک است و به برکت جامعةالمصطفی، صدها هزار نفر به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، زبان فارسی را آموخته‌اند که گام بزرگی در توسعه زبان و فرهنگ ایران در جهان به شمار می‌آید. این ظرفیت بسیار ارزشمند که پیوند قلبی عمیقی با جمهوری اسلامی ایران دارند، امروز در اختیار همه بخش‌های کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: دانش آموختگان المصطفی در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند که در کنار دستاوردهای علمی و آموزشی، یکی از محورهای مهم فعالیت‌های آنها حوزه رسانه است که از این جهت نیز فرصت‌های بسیار خوبی وجود دارد؛ به ویژه ظرفیت زبانی المصطفی در این حوزه بسیار کارآمد بوده و عقبه راهبردی برای جمهوری اسلامی به شمار می آید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در پایان با تقدیر از همکاری و همراهی بسیار خوب وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران در کشورها مختلف با جامعةالمصطفی العالمیه، ابراز داشت:همراهی با دستگاه سیاست امور خارجی کشور یکی از راهبردهای جامعةالمصطفی است و همواره این هم‌افزایی و همکاری مدنظر نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در سراسر جهان قرار دارد.

آقای کنعانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در جامعةالمصطفی و دیدار با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، المصطفی و دستاوردهای آن را سرمایه بسیار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران برشمرد که حتما باید مورد حفظ و تقویت قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری و هم افزایی بیشتر در جهت پیشبرد برنامه های علمی و آموزشی جامعةالمصطفی خبر داد.

 

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه دانشگاه