نشست نقد و مناظره علمی با موضوع مباحث بلاغی در زبان فارسی در دانشگاه مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مجازی نشست نقد و مناظره علمی با عنوان مباحث بلاغی در زبان فارسی با حضور جمعی از اساتید گروه زبان فارسی و با دبیری دکتر سلمان رحیمی برگزار شد.

دکتر سلمان رحیمی با تاکید بر این موضوع که خواستگاه بلاغت را می توان از یونان دانست و بیان کرد: اگر چه بلاغت در زبان و ادبیات عرب بسیار حائز اهمیت بوده و زبان عربی را با عنوان زبان بلاغت می شناسند، لیکن ادیبان عرب نیز این بلاغت را از فنون شعری یونان و ارسطو تاثیر پذیرفته اند. در موضوع قرآن نیز که به صورت ویژه دارای بلاغت خاصی است که جدای از ادبیات عرب می توان آن را تلقی نمود. به گفته شاعران بزرگ عرب قرآن نه نثر است و نه نظم، قرآن قرآن است و قرآن یکی است. از آن سو نیز در البیان گفته شده است در فن بلاغت هر کسی بخواهد به مضامین برتر دست یابد باید کتب فارسی را بخواند. دکتر خطیبی نیز در کتاب نثر خود در خصوص اثر پذیری زبان و ادبیات عربی را از ایرانیان و زبان فارسی بسیار زیاد می داند.

در این نشست با موضوع بلاغت، معانی و علم بیان و اهمیت آن در حوزه ادبیات فارسی معاصر و نقش و تاثیر پذیری آن از ادبیات معاصر جهان و خصوصا ادبیات عرب هر یک از اساتید حاضر در این جلسه مطالبی را بیان نمودند.

این نشست که با استقبال بیش از یکصد و پنجاه نفر از پژوهشگران و دانش پژوهان به صورت مجازی قرار گرفت، اساتید ارجمند سرکار خانم ها دکتر خدایی، دکتر حاجی رحیمی، دکتر صفائی نیا و دکتر حبیبی در این جلسه مطالبی را در موضوعات این نشست مطرح نمودند.

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه دانشگاه