گزارش عوامل و زمینه های پنهان کاری در زندگی زناشویی

گزارش عوامل و زمینه های پنهان کاری در زندگی زناشویی

نشست علمی آنلاین با عنوان عوامل و زمینه های پنهان کاری در زندگی زناشویی با ارائه حجت الاسلام دکتر حمید مریدیان برگزار شد.

به گزارش واحد خبر دانشگاه مجازی نشست علمی عوامل و زمینه های پنهان کاری در زندگی زناشویی در تاریخ 2 اردیبهشت ماه 1400 توسط معاونت پژوهش و تولید محتوا  دانشگاه مجازی المصطفی با سخنرانی حجت الاسلام دکتر حمید مریدیان برگزار شد.

یکی از مهمترین موضوعات مبتلا به در جامعه، مسائل و مشکلات زندگی زناشویی است که پرداختن به آن و ارائه راهکارهای نظری و عملی مؤثر، لازم و ضروری می باشد.

دکتر مریدیان در این نشست موارد پنهان‌کاری در زندگی زناشویی را به حوزه‌های شناختی، احساسی، عاطفی و رفتاری تقسیم کرد و با اشاره به اهمیت و فراگیری حوزه شناختی، باورها و نگرش‌های زوجین در زندگی زناشویی، تفاهم زوجین و میزان صمیمت آن‌ها تأثیرگذار دانست.

حجت الاسلام دکتر مریدیان افزود:  از موارد مهم پنهان‌کاری در زندگی مشترک، مخفی‌نمودن عواطف و احساسات از طرف مقابل است که زوج یا زوجه تحت شرایطی بیرونی یا درونی به مخفی کردن روی می‌آورد. این موضوع در بعضی از مواقع ممکن است باعث آسیب‌هایی در روابط شود و در دراز مدت مشکلات زیادی را که گاه جبران‌ناپذیرند به‌وجود آورد. در برخی موارد هم که عواطف و احساسات به جا کنترل و پنهان می‌شوند، سبب تقویت و صمیمت بیشتر در روابط زوجین خواهد شد.

در ادامه این نشست علمی استاد جلسه به حوزه رفتار پرداخت و پنهان‌کاری زوجین در دو بخش روابط پیش از ازدواج و بعداز ازدواج قابل‌بررسی دانست و افزود: در هر دو حالت شخص به رابطه مخفیانه با غیرهمسرش روی می‌آورد که با آسیب‌های جدی در روابط روبه‌رو است. روابط پیش از ازدواج با توجه به تغییرات فضای فرهنگی و ارزشی و تغییرات اجتماعی دنیای امروز که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی همراه بوده، این روابط بیشتر و گسترده‌تر شده است.

دکتر مریدیان با اشاره به دلایل گسترش روزافزون روابط نامشروع قبل از ازدواج که اغلب به‌صورت پنهانی صورت می‌گیرد، پنهان کاری در روابط بعداز ازدواج را موجب خیانت زناشویی دانست که از عواملی همچون نارضایتی از روابط عاطفی و جنسی با همسر، تنوع‌طلبی و انتقام از همسر اثرگذار نشأت می گیرد.

علاقه مندان می توانند جهت استفاده از این نشست به لینک آرشیو  https://live.mou.ir/ptblieii9rjv/ مراجعه کنند.